booked.net


banner nowy wersja 2

Katolickie pytania i odpowiedzi - Czy kapłaństwo jest moim powołaniem?

Niedługo kończę studia i nadal nie wiem, co chcę robić. Od kilku lat z przerwami myślę o kapłaństwie, ale nie jestem pewien, czy to na pewno dla mnie. Jak myślisz, co powinienem zrobić?

Myślę, że powinieneś się modlić!

Tak, modlitwa jest odpowiedzią na wszystkie pytania w życiu, duże i małe. Modlitwa jest naszą liną ratunkową do Boga, sposobem, w jaki pozwalamy, aby Bóg nas prowadził, i sposobem, w jaki Bóg wylewa na nas swoją siłę. Zatem modlitwa jest zdecydowanie odpowiedzią. Pozwólcie jednak, że przedstawię kilka dodatkowych przemyśleń na temat tego, co włączyć do swojej modlitwy.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o decyzję życiową powołania, istnieje bardzo specyficzny sposób modlitwy. Widzisz, Bóg rzeczywiście ma plan dla każdego z nas. To doskonały plan, dzięki któremu możemy współpracować z Jego wolą i być niesamowitym narzędziem czynienia dobra w świecie. Ale modlitwę w intencji naszego powołania najlepiej czynić w sposób bardzo szczególny. A Maryja, nasza Najświętsza Matka, jest doskonałym wzorem sposobu, w jaki powinniśmy się modlić.

Nasza Najświętsza Matka miała wyjątkowe i szczególne powołanie od Boga. Miała stać się Matką Syna Bożego. Z jednej strony jest to niezrównany przywilej. Na innym poziomie mogło to być przytłaczające i zbyt trudne dla jednej osoby, aby sobie z tym poradzić i objąć. Ale nigdy nie pozwoliła, żeby to ją przytłoczyło. Zamiast tego doskonale przyjęła to powołanie i dlatego stała się dla nas doskonałym wzorem w modlitwie, zwłaszcza w odniesieniu do naszego powołania życiowego.

Kluczem do modlitwy naszej Najświętszej Matki jest Jej „tak” powiedziane Bogu. Ciekawe, że kiedy ukazał się jej anioł Gabriel, tak naprawdę nawet nie zapytano jej, czy się zgodzi. Zamiast tego anioł powiedział jej, że pocznie i urodzi syna, a On będzie nazwany Synem Najwyższego. Zapytała, jak to się stanie, i powiedziano jej, że stanie się to za sprawą Ducha Świętego. Wtedy ona po prostu odpowiedziała: „Niech mi się stanie według Twojego słowa” (Łk 1,38).

Warto tutaj zauważyć, że nie był to pierwszy raz, kiedy Maryja powiedziała Bogu „tak”. Raczej ta odpowiedź: „Niech mi się stanie…” była jej modlitwą przez całe życie. Od dzieciństwa aż do Wniebowzięcia nieustannie mówiła Bogu „tak”. Dlatego anioł nie musiał czekać na jej reakcję, zanim oznajmił, że pocznie Syna Najwyższego. Przez całe życie wielokrotnie mówiła Bogu „tak”.

To najlepszy sposób, aby modlić się o każde powołanie. Zachęcam cię, abyś naśladował tę modlitwę i powiedział dzisiaj Bogu „tak”, niezależnie od tego, co Bóg dla ciebie zaplanował. Powiedz Bogu w modlitwie, że jakakolwiek jest Jego wola, odpowiedź brzmi „tak”. Powiedz Bogu, że odpowiedź brzmi „tak”, nawet zanim dowiesz się, jaka jest Jego wola. Takie podejście jest bardzo uwalniające! Pozostaje tylko rozeznać, co Bóg do ciebie mówi. W tym celu musisz po prostu poczekać, aż każdego dnia delikatnie będzie objawiał swoją wolę. A jeśli dzisiaj powiesz „tak”, Jego wola wobec ciebie stanie się jaśniejsza.

Zbyt często podchodzimy do życia z pytaniem: „Co chcę robić?” To nie jest właściwe podejście. Jeśli po prostu powiemy Bogu, że chcemy Jego woli, a nasza odpowiedź na tę wolę będzie brzmiała „tak”, odkryjemy, że Jego plan może łatwiej zawładnąć naszym życiem i poprowadzić nas do tego, co jest najlepsze dla nas i innych.

Ostatnio dodane