booked.net


banner nowy wersja 2

Święty Miguel Pro, współczesny męczennik

Święty Miguel Pro, współczesny męczennik

Bez cienia strachu czy wahania podszedł do ściany i spokojnie stanął twarzą w twarz z plutonem egzekucyjnym. 

Wyciągnął ręce na kształt krzyża, odmówił zakrycia oczu i zawołał: „Z całego serca przebaczam moim wrogom”. Następnie, tuż przed wydaniem rozkazu strzelania, cicho wypowiedział chwalebny okrzyk meksykańskich męczenników: Viva Cristo Rey! „Niech żyje Chrystus Król!”

Pięć uniesionych karabinów, ostra eksplozja, cicho wznoszące się białe kłęby dymu i ukochany ojciec Jose Ramon Miguel Agustin Pro Juarez SJ, idol narodu meksykańskiego, padł martwy podziurawiony kulami.

To smutne wydarzenie miało miejsce o dziesiątej trzydzieści osiem rano 23 listopada 1927 roku. Ofiara urodziła się trzydzieści sześć lat wcześniej, jako syn Josefy i Miguela Pro, 13 stycznia 1891 roku w mieście Guadalupe w Meksyku.

Don Miguel i jego żona byli szczęśliwymi rodzicami jedenaściorga dzieci. Miguel Jr. urodził się jako trzeci. Cztery zmarły w niemowlęctwie. Dwie najstarsze, Maria de la Concepcion i Maria de la Luz, zostały Siostrami Dobrego Pasterza. Dwóch chłopców, Miguel i jego młodszy brat Humberto, ponieśli śmierć męczeńską. Reszta dzieci, Ana Maria, Edmundo Jose i Roberto wyszła za mąż.

Nie ma sposobu, aby uzyskać pełny obraz życia Ojca Pro bez uprzedniego skupienia się na tle, na którym to życie zostało ukształtowane. Odkąd wielki kapitan Hernando Cortez zdobył w 1521 roku Meksyk w imieniu Hiszpanii, kraj ten zachował swoje katolickie miejsca do cumowania. Ale było kilka prób odcięcia Meksyku od macierzystego kraju.

Pierwszy ruch separatystyczny został zorganizowany przez proboszcza Hidalgo y Costillo w 1810 roku. Po zebraniu chłopstwa pod sztandarem Matki Bożej z Guadalupe, ksiądz-żołnierz utworzył potężną armię i zadał kilka ciężkich ciosów siłom rządowym. W końcu jednak zbyt pewne siebie wojska Hidalgo zostały katastrofalnie pokonane, a on sam został schwytany i zastrzelony. Jego wysiłki zostały wznowione przez innego księdza o imieniu Morelos, który również został schwytany przez siły hiszpańskie i skazany na śmierć w 1815 roku.

Ale wkrótce potem rojalistyczny generał Iturbide wyrzekł się lojalności wobec Hiszpanii, ze względu na liberalny i pro-masoński obrót wydarzeń w jego ojczystym kraju, i połączył swoje siły z siłami separatystycznego przywódcy Guerrero. W krótkim czasie rojaliści stracili praktycznie całe poparcie, a separatystom udało się formalnie ogłosić niepodległość Meksyku w 1821 roku. Generał Iturbide został cesarzem Agustinem I i przez rok naród był imperium amerykańskim.

Chociaż pod rządami Agustina Meksykanie cieszyli się pełną swobodą religijną, siły masońskie, które już przedostały się do serca ich kraju ze Stanów Zjednoczonych, zmotywowały silny ruch w kierunku republikańskiego systemu rządów; który to ruch w 1823 r. zdołał wywrzeć presję na cesarza, aby abdykował i ostatecznie uciekł, by ratować życie. Rok później Iturbide, który bardzo kochał swój kraj, pomyślał, że powrót z wygnania we Włoszech będzie bezpieczny, co było błędną kalkulacją, która kosztowała go życie. Natychmiast po wjeździe do kraju został aresztowany i stracony. Wolność religijna utrzymywana przez nieszczęsnego cesarza została zniweczona przez republikanów.

Meksyk prawdopodobnie pozostałby znacznie mniej antyklerykalnym narodem, gdyby nie wprowadzenie masonerii przez pierwszego amerykańskiego konsula, Joela Poinsetta, który służył na tym stanowisku w latach 1825-1829. Jego zainteresowanie rzadkimi kwiatami, które uwieczniły jego imię na roślinie, którą sprowadził do Stanów Zjednoczonych, czerwonolistnej poinsecji, było dziwną rozrywką dla kogoś, kto był tak pogrążony w działalności wywrotowej.

W 1876 roku, po wielu niepokojach i kilku rewolucjach, Porfirio Diaz zdobył prezydenturę siłą i przez trzydzieści cztery lata rządził jako stosunkowo życzliwy dyktator. Katolicy (tj. dziewięćdziesiąt pięć procent ludzi) byli szczęśliwsi w tych latach pod rządami Diaza; ponieważ za jego rządów wszystkie prawa antyreligijne, choć nadal obowiązywały, zostały zawieszone, a Kościół rozkwitł na nowo. Niemniej jednak masoneria kontynuowała swoją podstępną kampanię, sprytnie manipulując własnymi kandydatami na wysokie stanowiska polityczne i powodując usuwanie praktykujących katolików z takich urzędów.

Diaz stracił władzę w 1911 roku. Było to spowodowane przewagą militarną i powszechnym poparciem, jakie meksykańscy żołnierze i ludzie pracy udzielili Francisco Madero, którego wezwaniem było reforma społeczna. Triumf Madero był jednak krótkotrwały. Zaledwie dwa lata po wyborze na prezydenta obalił go wojskowy zamach stanu, na czele którego stanął generał Victoriano Huerta. Madero został zdradziecko zabity w więzieniu. Za Huerty Kościół miał większą swobodę głoszenia królestwa Bożego niż za jego poprzednika.

Po 1915 roku, kiedy upadł Huerta, nazwiska Venustiano Carranzy, Alvaro Obregona i Plutarco Callesa, trzech kolejnych dyktatorów, którzy rozpoczęli otwarcie antykatolicką politykę, na zawsze zabrudzą karty meksykańskiej historii. To za panowania tych ostatnich Callesów naród spustoszyły najbardziej zaciekłe i krwawe prześladowania Kościoła. W latach 1926-1929 był odpowiedzialny za egzekucje stu sześćdziesięciu księży i ​​setek świeckich mężczyzn i kobiet… a nawet dzieci. To właśnie podczas tych rządów terroru Padre Pro zdobył koronę męczennika.

Od najmłodszych lat charakter Miguela Pro był mieszanką głębokiej powagi i niepohamowanej miłości do zabawy. Był wesoły i w dobrym humorze. Jak zauważył ktoś, kto go znał: „Ojciec Pro był aktorem, w jednej chwili mógł się śmiać, aw następnej płakać; w rzeczywistości śmiał się jedną stroną twarzy, a płakał drugą”.

Kiedy był małym chłopcem, jego matka wzięła go kiedyś na kolana i opowiedziała mu o męczeństwie świętego franciszkanina, które miało miejsce wiele lat wcześniej. Mały Miguel objął mamę i wykrzyknął: „Matko kochana, ja też chciałbym umrzeć śmiercią męczeńską!”

Przytulając synka do piersi, odpowiedziała ze łzami w oczach: „Niech cię Bóg wysłucha, dziecko. Ale to dla mnie zbyt wielkie szczęście.

Wąska ucieczka przed śmiercią

Były dwa przypadki, kiedy mały Miguel powinien był zostać zabrany do zaświatów, ale został cudownie uratowany. Odniosę się tylko do jednego.

Zdarzyło się, że pewna Aztekka, która była idolem małego Miguela, nakarmiła go kiedyś dużą ilością owoców, nie zdając sobie sprawy, że to było złe. W rezultacie małe dziecko zachorowało na bardzo poważną chorobę. Choroba nagle zaatakowała mózg młodzieńca. Ten tragiczny rozwój wydarzeń sprawił, że lekarze stracili nadzieję, mówiąc, że albo umrze, albo będzie żył jako imbecyl.

Miguel żył cały rok, nie mogąc mówić, z trudem rozpoznając swoich ukochanych rodziców. W końcu jego stan się pogorszył i śmierć była nieuchronna. Jego ojciec, który bardzo kochał syna, był nieprzytomny z żalu. Ufając jednak z dziecięcą ufnością Matce Bożej, wziął chłopca w ramiona i uklęknąwszy przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe, trzymał chorego syna przed obrazem, błagając całymi swymi wstawiennictwem Najświętszą Dziewicę o wstawiennictwo serce: „ Madre mia , oddaj mi syna”.

W głuchej ciszy, która nastąpiła, zaskoczeni świadkowie zobaczyli, jak Miguel zadrżał konwulsyjnie, wyszedł ze śmiertelnego transu i zwymiotował dużą ilością krwi. Tak spektakularna manifestacja fizyczna ożywiła lekarzy, którzy oświadczyli, że wyzdrowienie dziecka jest teraz bardzo prawdopodobne. Kilka dni później całkowicie wrócił do zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

W miarę jak przyszły męczennik dorastał, wesołość, która charakteryzowała go w dzieciństwie, przekształciła się w pogodne, jowialne i figlarne, ale ujmujące usposobienie. Ta jego beztroska podkreślała wieczory, które wszyscy członkowie jego rodziny spędzali w domu zgodnie z meksykańską tradycją rodzinną. W casa Senor Pro zawsze można było liczyć na to, że Miguel przegoni zastoje. Ale czasami był też zbyt psotny i nieraz musiał być poprawiany przez ojca, który nie omieszkał użyć rzemienia.

Pewnego razu, gdy Miguel miał około pięciu lat, matka zabrała go ze sobą do sklepu. Tam mały chłopiec zrobił okropną scenę, uparcie nalegając, aby jego matka kupiła mu małego konia z białego marmuru, mimo że kupiła już dla niego inne prezenty. Senora Pro w końcu się poddała i kupiła ozdobę. Kiedy wrócili do domu i Papa Pro usłyszał, co się stało, nie tylko dał Miguelowi pasek, ale kazał mu uklęknąć przed rodziną i poprosić o wybaczenie. W końcu marmurowy koń został umieszczony na biurku pana Pro. Z biegiem lat sam jego widok wywoływał u młodego Miguela wielkie wyrzuty sumienia, a kiedyś słyszano, jak powiedział: „Z tego powodu moja matka płakała”.

Kiedy Miguel Agustin miał sześć lat, firma wydobywcza jego ojca zabrała go do Monterrey. Dom, który wynajmowali, znajdował się blisko domu gubernatora i każdego ranka o ósmej Miguel obserwował maszerujących żołnierzy, by pozdrawiać flagę. Urzeczony tym pokazem mundurów i dźwiękiem bębnów, zainspirował go do wymyślenia gry. Wcielił się w żołnierza, który został ranny na polu bitwy podczas zdobywania flagi wroga. Wtedy jego starsza siostra Concepcion musiała przyjąć rolę Siostry Miłosierdzia, która miała przyjść i opatrzyć jego ranę. Nagle, gdy go wspierała, niszczycielski wybuch miał doprowadzić ich oboje do tragicznego końca. Ponury dramat wymagał znacznych prób, zanim taki epizod „wyciskający łzy” mógł zostać skutecznie odegrany w celu zbudowania ich młodszej siostry. Chociaż była to tylko przelotna dywersja,

W następnym roku rodzina Pro znów była w ruchu. Tym razem było to do niegrzecznego centrum wydobywczego Concepcion del Oro. To uprzywilejowane miasto miało być miejscem ich najtrwalszego zamieszkania. Był rok 1898.

Dzień św. Józefa, 19 marca, był dniem wybranym przez Miguela, Concepcion i Marię de la Luz na przyjęcie ich pierwszej Komunii Świętej. Było to również święto ich matki Josefiny. Niebo ze szczególnym zainteresowaniem przyglądało się świętemu widowisku, gdyż ks. Correa, proboszcz parafii, po raz pierwszy przyniósł Naszego Pana tym drogim dzieciom. W tamtym czasie nikt nie mógł znać losów tej błogosławionej czwórki. Ale Bóg zaplanował, że każdy z nich oddaje Mu chwałę w szczególny sposób. Dwóch zostało skazanych na męczeństwo: ks. Correa, który został zabity na początku panowania terroru Callesa; i mały chłopiec. A dwie zostały oznaczone jako przyszłe oblubienice Chrystusa.

Już jako młodzieniec Miguel miał wspaniały wgląd w proste prawdy Wiary. Kiedyś zostało to przedstawione w zabawny sposób, typowy dla jego szczerej natury. Wygląda na to, że zawodowcy przez pewien czas zatrudniali protestancką kobietę do nauczania dzieci. Od czasu do czasu zapraszali ją na obiad z rodziną. Pewnego razu mały Miguel, „pan domu”, nalegał, aby poprowadził łaskę posiłku. Odmówił Ojcze nasz, a następnie Zdrowaś Maryjo. Nauczyciel milczał podczas drugiej modlitwy. Kiedy skończył, nagle oświadczył gościowi, że tylko religia katolicka jest kompletna i zapytał: „Czym jest religia bez miłości do Najświętszej Maryi Panny?” Don Miguel i dona Josefa patrzyli na syna w milczeniu, zdumieni.

W 1902 roku w Saltillo, niedaleko domu Pro, otwarto nową uczelnię. Ponieważ była bardzo polecana przez przyjaciół, Don Miguel wysłał syna do tej szkoły. Przed podjęciem takiej decyzji rektor zapewnił go, że chociaż kolegium nie jest katolickie, wszyscy chłopcy będą mieli pełną swobodę praktykowania swojej religii. Jednak już w pierwszą niedzielę po przybyciu Miguela odmówiono mu pozwolenia na udział we Mszy św. W kilka kolejnych niedziel był zmuszony być obecny ze wszystkimi uczniami w protestanckiej kaplicy. Oburzony młody katolik napisał do ojca, aby wyjaśnić swój los, ale list został przechwycony przez władze szkoły bez jego wiedzy. Tak więc, czekając na próżno na odpowiedź ojca, uparcie odmawiał udziału w heretyckich nabożeństwach, i był zamykany w niedziele w szkolnym internacie. (Trudno uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć w kraju, w którym dziewięćdziesiąt pięć procent jest katolikami).

Pewnej niedzieli, będąc w ten sposób zatrzymany, usłyszał przechodzącą orkiestrę. Ponieważ zawsze pociągała go muzyka, pobiegł do drzwi wejściowych i zdołał wznieść się na tyle wysoko, by wyjrzeć przez nie. Niedaleko zauważył rodzinę wracającą z, jak słusznie przypuszczał, Mszy św. Zawołał, by zwrócić na siebie ich uwagę. Słysząc jego płacz, dwie małe córeczki podeszły, aby zobaczyć, czego chce chłopiec. Powiedział im, żeby przyprowadzili matkę. Kiedy dobra Senora podeszła i usłyszała o jego kłopotliwej sytuacji, była przerażona i zapewniła go, że natychmiast napisze do jego ojca, aby poinformować go o tym, co się dzieje. Don Miguel, otrzymawszy wiadomość, natychmiast pospieszył do Saltillo i z wielkim oburzeniem zażądał syna. Nie ma zapisu, co Senor Pro rzeczywiście powiedział kłamliwemu dyrektorowi, ale możemy sobie to wyobrazić.

Matka rodziny, Josefina, odznaczała się wielkodusznym współczuciem dla cierpienia innych, zwłaszcza chorych i ubogich. Często wychodziła z domu obładowana żywnością i lekarstwami, a zabierając ze sobą dzieci, pojawiała się wśród potrzebujących jako anioł miłosierdzia zesłany na pocieszenie. Współczucie dla ubogich przejawia się w działaniu, a takie działanie z pewnością wskazuje na świętość. Nie bez poświęceń Senora Pro założyła i utrzymywała bezpłatny szpital, aby opiekować się tymi, których nie było stać na leczenie. Niestety, gdy szpital zaczął się rozwijać, burmistrz Concepcion del Oro nałożył tak nierozsądne ograniczenia, że ​​Dona Josefa nie mogła kontynuować swojego świętego przedsięwzięcia. „Nieważne, mamo, kochanie”, współczuł jej czternastoletni Miguel,

Wkrótce po urodzeniu najmłodszego syna Roberta ich trzynastoletnia córeczka Josefina rozpaczliwie zachorowała i została zabrana do Raju. Rodzina, której członkowie byli sobie tak bliscy, choć przygnieciona żalem, szlachetnie niosła swój krzyż. Podczas ich smutku Miguel, który zaczął już naprawdę być „mężem rodziny”, okazał się prawdziwym aniołem pocieszenia.

Ale kiedy Miguel dorósł, stało się jasne, że jest przeznaczony… na ołtarz? Nie, nie do ołtarza. Raczej na scenę. Był wiecznym żartownisiem. Pewnego razu podczas spaceru zabrał swoją siostrę Concepcion do domu nieznajomego, zapukał do drzwi i zaprowadził ją do salonu niczego niepodejrzewającego mężczyzny. Właściciel domu, nieco zakłopotany, dopytywał się o cel ich wizyty. Wskazując na okropny obraz na ścianie, Miguel oświadczył, że jego siostra, widząc go, gdy przechodzili obok, była nim oczarowana i chciała go zdobyć. Mężczyzna odpowiedział, że chociaż obraz jest oryginalnym arcydziełem, rozstałby się z nim za co najmniej pięćset dolarów. Młody przedsiębiorca arystokratycznie zastanawiał się nad propozycją; potem nagle powiedział nieznajomemu, że musi najpierw skonsultować się z rodzicami, i podając fikcyjny adres, wyprowadził swoją upokorzoną siostrę na ulicę. To był Miguel Pro!

Było blisko

Pewnego dnia, wracając z polowania, młody Pro postanowił pobić towarzyszy do domu, idąc na skróty wzdłuż torów kolejowych. Pędząc dalej, poślizgnął się i ku swemu rozczarowaniu zaciął stopę między szynami. Nagle na torze pojawił się ogromny pociąg towarowy, pędzący szybko w jego stronę. Gorączkowo szarpał i szarpał, ale nie mógł się uwolnić. Następnie całym sercem wzywał Maryję Niepokalaną, obiecując na Jej cześć dzieła ofiarne, gdyby wybawiła go od tego strasznego niebezpieczeństwa. Natychmiast, gdy szarpnął nogą, but oderwał się od podeszwy i wdzięczny młody człowiek pobiegł w bezpieczne miejsce. Później, w domu, opowiadał wszystkim, że czuł zbliżającą się śmierć, a nawet wyobrażał sobie, że jest w czyśćcu. „Od tego czasu — zauważył — „Zawarłam przymierze z Najświętszą Dziewicą, że nie pozwoli mi iść do czyśćca i że zawsze będę Jej wiernym sługą. Od tamtej pory jest moją Panią”.

Droga do świętości dla większości ludzi rzadko jest prosta. Niektórzy upadają i odbijają się. Niektórzy upadają raz po raz i odbijają się. Chociaż Miguela Pro trudno zakwalifikować jako skruszonego grzesznika w taki sam sposób, jak św. Augustyn, na krótki czas zboczył on z wąskiej drogi. Kiedy miał osiemnaście lat, przeszedł przez stan beztroski w praktykowaniu swojej religii. W tym czasie spotykał się z ładną señoritą, która przypadkiem nie była katoliczką. Zaloty zakończyły się w najbardziej zabawny, ale zawstydzający sposób. Oczywiście wszystko, co się wydarzyło, było dziełem Opatrzności Bożej.

Wygląda na to, że chłopak napisał kiedyś dwa listy – jeden do tej matki – drugi do młodej damy. Jednak wysłał je do niewłaściwych osób. Kiedy jego matka otrzymała list przeznaczony dla niekatoliczki, ogarnęła ją rozpacz i zachorowała. Z drugiej strony młoda kobieta została wygodnie „wyłączona”, że tak powiem, dzięki szczegółowej relacji, którą jej obiecujący caballeroopowiedział o swoich refleksjach poczynionych w domu misyjnym, w którym przebywał. W liście pięknie wyjaśnił, jak Bóg dotknął jego serca; jak łaska powróciła, by uspokoić jego duszę; jak miał się dobrze wyspowiadać i przyjąć Komunię św. Na nieszczęście dla młodej senority (ale na szczęście dla jej caballero) nie był to romantyczny dandys, którego szukała; więc zwięźle zwróciła list zdumionemu nadawcy wraz z prezentami, które jej dał.

Podczas incydentu z listem Miguel przebywał u dwóch księży jezuitów, którzy zaprosili go na misję św. Tiburcia. Pojechał z myślą, że to ma być święto, ale kiedy jego matka napisała do ojców, informując ich o otrzymanym liście, żywotność jej syna ustąpiła miejsca smutkowi i widziano go gorzko płaczącego, ponieważ spowodował ukochaną matko taki smutek. Później nazwał tę noc swoją noche triste (noc smutku). I tak zakończył się niezbyt romantyczny epizod z życia naszego przyszłego bohatera.

Niedługo po powrocie do domu starsza siostra Miguela, Maria de la Luz, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dobrego Pasterza w Aguascalientes. Było to w sierpniu 1910 roku. Miguel, wówczas dziewiętnastoletni, najdotkliwiej odczuł jej odejście, ale z szacunku dla rodziców, którzy z radością oddali swoje dziecko Bogu, podtrzymał go na duchu. Potem, zaledwie sześć miesięcy później, do jego uszu dotarły jeszcze bardziej rozdzierające serce wieści. Concepcion, jego najbliższa siostra i „nieodłączna towarzyszka”, oznajmiła mu, że zamierza wstąpić do tego samego Zakonu.

Odwrócił się do niej z oszołomioną miną i zapytał: „Dlaczego?”

– Wola Boża – powiedziała łagodnie.

Na co odpowiedział zdławionym głosem. „…Jaka jest Jego wola dla mnie? Obym szybko się nauczył! Módl się, żebym mógł, siostro!”

12 lutego 1911 r. Concepcion dołączyła do Marii w klasztorze, a Humberto, ich młodszy brat, przyjął pierwszą komunię świętą. Przy śniadaniu, które nastąpiło potem, Miguel zauważył: „A dlaczego nie miałbym też przystąpić do religii? Jeśli to, co czuję, jest Bożym powołaniem, uważam sprawę za zakończoną”. To był pierwszy raz w życiu, kiedy Miguel Agustin Pro odniósł się do możliwości własnego świętego powołania.

Początek życia z Bogiem

Wiele lat po przyjęciu stanu zakonnego Ojciec Pro wspominał następujące proste wydarzenie jako główny punkt zwrotny w swojej odpowiedzi na Boże zaproszenie. Powiedział, że był krnąbrnym chłopcem, ale nawrócił się w następujący sposób: Pewnego dnia wszedł do kościoła, kiedy wygłaszano kazanie o Męce Pańskiej. Kaznodzieja poruszył czułą strunę w duszy poszukującego nastolatka, który właśnie wszedł do środka, kiedy powtórzył tę najbardziej oczywistą, a jednocześnie najbardziej zapomnianą konkluzję dotyczącą agonii Ukrzyżowanego:

„Wszystko to Jezus Chrystus uczynił i cierpiał za nas” – powiedział, wskazując na krucyfiks – „a my, co my dla Niego robimy?”

„Tak” — pomyślał młody Miguel — „co ja dla Niego zrobiłem?” Wyzwanie było jak głęboko wbity gwóźdź. Nigdy o tym nie zapomniał, ale wciąż rozważał te słowa w swoim sercu.

Dokładnie rok po tym, jak jego starsza siostra wstąpiła do klasztoru, Miguel przyszedł do ojca z wiadomością, że postanowił ubiegać się o przyjęcie do Towarzystwa Jezusowego. Senor Pro zrozumiał teraz, kiedy patrzył na swojego ukochanego syna, dlaczego Bóg oszczędził go jako niemowlę i cudownie przywrócił mu zdrowie. Bóg oddał mu syna, aby pewnego dnia mógł oddać go Bogu. ale wtedy don Miguel nie miał pojęcia, jak wielkiej ofiary będzie wymagał od niego Bóg. Skąd mógł wiedzieć, że za kilka lat jego psotny syn, stojący teraz przed jego oczami w pełnej dojrzałości, zostanie mu przywrócony jako przeszyte kulami zwłoki. Cicho dziękując Bogu, jego ojciec i matka dali mu pozwolenie i błogosławieństwo.

10 sierpnia 1911 r. Miguel Agustin Pro wstąpił do nowicjatu jezuitów w El Lano w stanie Michoacan. W dniu Wniebowzięcia, piętnastego sierpnia, ubrany był w habit jezuicki. Po ceremonii i mszy hojny ojciec, który jako jedyny towarzyszył swojemu pierworodnemu synowi, objął go jeszcze raz i samotnie opuścił El Lano. Przechodząc przez bramę nowicjatu, pomyślał sobie: „To już nie jest mój syn; teraz jego Ojcem jest Bóg”.

„Kiedy wstąpiłem do Towarzystwa”, często mawiał Miguel, „poświęciłem Bogu moją reputację”. Boski Mistrz dał swemu gorliwemu uczniowi mnóstwo sposobności do udowodnienia swego słowa. Często bowiem niewinny błazen otrzymywał surowe reprymendy od mistrza nowicjatu za najdrobniejsze przewinienia i równie często upokorzony lewita pojawiał się w pokoju przełożonego, prosząc o przebaczenie za wykroczenia. Ale z całą powagą w pozbywaniu się „starca” (czyli jego wad) nigdy nie przestał być urodzonym komikiem i mimikiem, narratorem dowcipów, śpiewakiem śmiesznych piosenek.

Ojciec Pulido, kolega seminarzysta, powiedział o nim: „Wszyscy… zauważyli, że tutaj było dwóch zawodowców w jednym kawałku; ten, który grał i ten, który się modlił; ten, który żartował, uśmiechał się i śpiewał, i ten, który czułego wyrzeczenia się i cierpliwego milczenia”.

Mój skarb

Po złożeniu ślubów w Towarzystwie zapisał w swoim duchowym notatniku następujące rozważania. Broszura nosiła tytuł Mój skarb . Słowa mówią same za siebie:

„Zwodnicze są ulotne przyjemności i radości tego świata. Naszym najwyższym pocieszeniem w tym życiu jest umrzeć dla świata, abyśmy mogli żyć z Jezusem ukrzyżowanym.

Niech inni szukają złota i innych ziemskich skarbów. Posiadam już nieśmiertelny skarb świętego ubóstwa na Krzyżu Jezusa Ukrzyżowanego.

Anielska cnota, wyrastająca jak czysta, pachnąca lilia w ukrytym, pięknym ogrodzie klasztoru, przyozdabia czoło niebiańskimi barwami, bo zakorzeniona jest w Krzyżu Jezusa Ukrzyżowanego.

Trzecia korona dopełnia mojej ofiary; jest to pieczęć chwały, dzięki której posłuszny Baranek bez skazy odniósł zwycięstwo. Posłuszeństwo jest bezpieczną nauką życia z Jezusem ukrzyżowanym.

Z tym potrójnym skarbem mogę mieć nadzieję, że przekroczę ulotne granice śmiertelnego człowieka, żyjąc biednie na tej ziemi i bogato dla nieba, zjednoczeni z Jezusem ukrzyżowanym”.

Niespokojny Meksyk

W drugiej połowie nowicjatu młodego Pro, do spokojnego domu w El Lano dotarły pomruki zamieszek politycznych. Zamach stanu Huerty i podejrzane morderstwo jego poprzednika rozwścieczyło liberałów o motywach masońskich. Anit-Huertas – jak ich nazywano – byli radykałami o najbardziej podłym charakterze. Całkowicie przesiąknięci doktrynami Rewolucji Francuskiej, a co za tym idzie, zaciekle antyklerykalni, wykorzystali okazję do przejęcia władzy przez słynnego militarystę, aby pogrążyć naród w stanie anarchii, uwalniając bezprawnych bandytów, by terroryzowali lud. Człowiekiem za kulisami, gromadzącym wrogów Huerty, był generał Carranza, gubernator Coahuila.

Jest to okres w historii Meksyku, kiedy na zaproszenie Carranzy tacy popularni bohaterowie, jak Zapata i Pancho Villa, zdobyli sławę. Villa, handlarz bydła z Chihuahua, zebrał bezwzględną armię indyjskich kowbojów i odniósł miażdżące zwycięstwa nad siłami Huerty w centralnych regionach. Ten nikczemny człowiek, tak często przedstawiany w filmach i na ścianach meksykańsko-amerykańskich restauracji jako jakiś Robin Hood, terroryzował pół kraju swoimi morderczymi rabusiami. Z powodu głębokiej pogardy dla religii, jaką żywił, tchórzliwy przywódca najechał jezuicki klasztor San Juan Nepomuceno w Saltillo. Najpierw zażądał, aby Ojcowie dali mu niemożliwą sumę miliona pesos . Potem, gdy zaprotestowali, że nie są w stanie ich wykonać, na wpół szalenibandyta nakazał okaleczanie bezbronnych księży.

W swojej książce Men of Mexico James A. Magner podsumował terrorystyczną działalność tych komunistycznych rewolucjonistów w następujący sposób: „…niewypowiedziane grabieże i zbrodnie tych bolszewików prawie nie harmonizowały z wzniosłymi hasłami rewolucji… Początkowo wojska Carranzy były dość umiarkowane , ale ostateczny charakter ruchu zaczął się ujawniać. W Durango sprofanowano kościoły… W Guadalajarze w seminarium umieszczono konie; plądrowano biblioteki i kościoły, księży i ​​zakonników poddawano wszelkim zniewagom, popełniano okropne świętokradztwa”.

Dopiero w maju 1914 r., w którym Kościół stracił świętego na czele papiestwa (Piusa X), a Europę pogrążyła pożoga I wojny światowej, w pokojowym El Lano rozległ się odległy grzmot rewolucji. Ojciec Towarzystwa, Luis Benitez, przybył do Nowicjatu po niebezpiecznej ucieczce przed okropnościami Durango. Dla wszystkich było oczywiste, że duchowni byli skazani na zagładę.

Wojna rozpoczęła się w El Lano o godzinie pierwszej w nocy 5 sierpnia. Żaden z kleryków nie opuścił jeszcze nowicjatu. Dwudziestu dwóch konnych Carrancistas , najeżonych bronią palną, pojawiło się nagle przed bramą hacjendy . Wkraczając na teren, zaatakowali budynki w wirującym galopie, strzelając z pistoletów we wszystkich kierunkach i najwyraźniej próbując przestraszyć padres swoim groźnym pokazem. Na szczęście najeźdźcy nie zaatakowali świętych miejsc.

Ojcowie, myśląc o przyszłości Kościoła meksykańskiego, zgodzili się, że utrzymywanie kleryków w kraju w takich warunkach byłoby zbyt niebezpieczne. Każdego dnia wszyscy mogą zostać zabici. Smutna, ale nieoczekiwana wiadomość została przekazana młodym mężczyznom. Muszą iść na wygnanie!

To właśnie w święto Wniebowzięcia Miguel Agustin po raz pierwszy wstąpił do Towarzystwa i miał złożyć śluby w ten sam dzień świąteczny. Ale ten chwalebny dzień miał przynieść ze sobą wielki smutek – był to bowiem dzień wybrany na początek ich długiej podróży na wygnanie. Wszyscy młodzi lewici jezuiccy, czując się nieswojo w świeckim stroju, podeszli do mistrza nowicjuszy. Pobłogosławił dzielnych żołnierzy, którzy stali dzielnie przed nim i pożegnał ich.

Połączył się z matką

Po krótkim pobycie w Zamorze Miguel i jego trzej towarzysze podróży udali się pociągiem do Guadalajary. Ta stacja miała oznaczać pierwszy etap serii ruchów, które zabiorą ich na pół świata! Również tutaj, dwieście pięćdziesiąt mil na północ od Mexico City, młody seminarzysta odnalazł swoją matkę, siostrę Anę Marię i trzech młodszych braci. Mieszkali w chacie, uciekając przed pustoszącym wrogiem. Jedyną relikwią zachowaną z ich domu był piękny obraz Najświętszego Sercaktórą Józefa zdołała wywieźć z Saltillo. Miejsce pobytu jego ojca było wówczas nieznane, ponieważ utożsamiano go z reżimem Huerta jako agenta Departamentu Kopalń. Będąc człowiekiem naznaczonym, Senor Pro został zmuszony do ucieczki. Matka i syn nie zdawali sobie sprawy, że tych kilka szczęśliwych dni, które spędzili razem w rodzinnym schronisku w Guadalajarze, będzie ostatnimi, które spędzą razem na tej ziemi. Miguel i jego towarzysze wkrótce otrzymali rozkaz wyruszenia do Stanów Zjednoczonych.

Dalsze badania

Czterej seminarzyści przybyli do Los Gatos w Kalifornii 9 października i zostali powitani z otwartymi ramionami. Natychmiast wznowili studia, ale teraz „oprócz zwykłych problemów, szczególną trudność stanowił całkowity brak książek ( po hiszpańsku )”. Pewien profesor musiał prowadzić zajęcia w bibliotece dowolną metodą pytań i odpowiedzi, daleką od zadowalającej ani dla nauczyciela, ani dla studentów. Takie problemy, plus przygnębiające doniesienia z domu, razem uwypukliły to, co przez wiele lat trapiło żołądek Miguela, utrzymując go w niemal nieustannym bólu.

Pomimo swoich cierpień Miguel nadal zachowywał swoją swobodną i jowialną powierzchowność. Jego stosunki z kalifornijskimi jezuitami były niezwykle serdeczne i bez problemu utrzymywał z nimi trwałe przyjaźnie. Żaden z nich nigdy nie mógł zapomnieć ożywczych opowieści i żywych opisów Meksyku, które wytrysnęły z jego wesołego serca w „uroczo zagmatwanej mieszance angielskich, łacińskich i hiszpańskich słów”.

Po ukończeniu całego roku szkolnego w Kalifornii, meksykańscy seminarzyści zostali wysłani do Hiszpanii w czerwcu 1915 roku. Przybyli do Granady pod koniec lipca. Tutaj, w starożytnej Hiszpanii, krainie mistyków, Brat Pro poświęcił pięć długich lat intensywnych studiów. Dwa lata poświęcono retoryce, która jest sztuką dobrego mówienia, a trzy innym przepisowym kursom filozofii.

Gdziekolwiek się udał, czy to do Ameryki, do Hiszpanii, czy do przyszłych miejsc docelowych w Nikaragui i Belgii, Brother Pro był jak promień słońca dla każdego, kogo spotkał. W meksykańskim scholastyku zdawały się wyróżniać trzy cechy: jego braterska miłość, gorliwość o dusze i pogoda ducha. Kiedy ktoś był z Miguelem Pro, smutki były radościami, pokusy były wyśmiewane i łatwo było kochać Boga i bliźniego. Ale jego cnót nie nabył bez nieustannej modlitwy. To jego bliskość do Boga uczyniła go tak przyciągającym ludzi. Nigdy nie zaniedbał poświęcania codziennie dodatkowej godziny, ponad zwykły czas przeznaczony na wspólnotową modlitwę, przed Najświętszym Sakramentem. Kiedy pewnego razu przyjaciel był bardzo zaciekawiony i zapytał Pro, dlaczego robi to tak wiernie, jowialny seminarzysta spoważniał i powiedział: „Jeśli nie będę się dobrze modlił, Utracę swoje powołanie”. To było to!

Kapłaństwo

Po dwóch latach nauczania w Nikaragui, a następnie po powrocie do Hiszpanii na kolejne dwa lata studiów, ten najbardziej zasłużony żołnierz św. Ignacego przybył do Enghien w Belgii na ostatni rok teologii. Już za rok miał zostać wyświęcony na kapłana. Było to ostatnie okrążenie, dla wielu najtrudniejszy czas przygotowania do kapłaństwa. Jeśli diabeł kiedykolwiek „krąży jak ryczący lew”, to z pewnością w tym kluczowym okresie zastawia swoje najbardziej zgubne sidła na drodze wszystkich aspirujących kandydatów. Uzbrojony w broń skrupulatności i oschłości, Książę Ciemności rozpoczyna atak. A Miguel Pro bardzo cierpiał pod wzmożonym atakiem demona. Wyobrażał sobie, że jego przełożeni nie zamierzają awansować go do kapłaństwa. Był przekonany o własnej niegodności i był pewien, że oni też.

Bardzo zniechęcony, napisał do swojego dawnego kierownika duchowego, ks. Portas: „Czy myślisz, że moi przełożeni udzielą mi łaski święceń kapłańskich?” Zanim jego doradca zdążył napisać odpowiedź, chmury przygnębienia podniosły się. Jego przełożeni udzielili mu łaski święceń kapłańskich. Dla udręczonego seminarzysty ta wiadomość była triumfalnym zwycięstwem. Szybko napisał kolejny list do ks. porty. To było jego Te Deum . „Muszę wysłać ten list”, napisał Miguel z charakterystyczną dla siebie prostotą, „aby przekazać ci małą wiadomość: zezwolili mi na Mszę: odmówię swoją pierwszą 31 sierpnia!”

Tak więc tego szczęśliwego dnia, w roku 1925, nasz meksykański bohater został wyświęcony na kapłana na zawsze. Po ceremonii, gdy na chwilę zobaczył innych nowo wyświęconych księży błogosławiących swoich rodziców, jego wrażliwe serce się załamało. Jego rodzice cierpieli prześladowania na całym świecie; jego matka była bardzo chora, a ojciec się starzeje. Zastanawiał się, czy Bóg kiedykolwiek spełni pragnienie ich serc, by zobaczyć go odprawiającego Mszę. Szybko wyzdrowiał iz miłością złożył Bogu swoją ofiarę. „Nareszcie jesteśmy kapłanami” – zauważył szybko – „i to wszystko”.

Kiedy ten niewymowny przywilej składania Najświętszej Ofiary miał już od roku, pisał, aby dodać otuchy pewnemu scholastykowi, który miał zostać wyniesiony do stanu kapłańskiego: „W całym moim życiu zakonnym nie znalazłem szybszego ani skuteczniejszego środka życia w bardzo ścisłym zjednoczeniu z Jezusem niż Msza św.

Ojciec Pro spotyka socjalistów

Zabawny incydent, bardzo dobrze opisujący charakter ojca Pro, został opowiedziany o jego spotkaniu z grupą socjalistów podczas podróży pociągiem w Belgii. Grupa radykałów zajmowała specjalny przedział w pociągu, ale to nie zniechęciło młodego księdza do wejścia do ich samochodu – ku ich wielkiemu zaskoczeniu! Całkowicie nieskrępowany ks. Miguel usiadł i zaczął zadawać niewinne pytania siedzącemu obok facetowi.

Te zapytania kończyły się chłodnym i zupełnie nieistotnym oświadczeniem: „Ale, Monsieur l'Abbe, wszyscy jesteśmy socjalistami”.

„Ale chętnie pojadę z tobą”, odpowiedział ojciec Pro, „bo też jestem socjalistą”. Robotnicy byli zdumieni. „Tak, panowie”, kontynuował meksykański padre najlepszą francuszczyzną, na jaką było go stać, „jestem socjalistą, ale nie tak jak wy, którzy nie wiecie, co to słowo znaczy. Kto z was może mi powiedzieć, kim dokładnie jest socjalista?

Dawali mu różne odpowiedzi. Jeden z nich śmiało twierdził, że socjalistą jest ten, kto chce zabrać pieniądze bogatym.

„Więc jesteście rabusiami?” — zapytał ksiądz z uśmiechem. „Jeśli tak, powiedz mi, żebym mógł wysiąść z pociągu”.

Śmiali się z tego. Jeden z nich zapytał, czy ich gość się ich nie boi.

„Boję się ciebie!” wykrzyknął ich niezwykły gość. „Czy nie wiesz, że noszę lepszą broń niż rewolwer?”

„Pokażcie nam to, kapłani-socjaliści” – mówili.

Wyjąwszy krucyfiks, dobry kapłan pokazał go swoim towarzyszom i wyjaśnił: „Wiedzcie, moi przyjaciele, że wy wszyscy razem nic mi nie możecie zrobić, jeśli Pan tego nie zechce lub nie pozwoli. Z Nim po mojej stronie nie boję się niczego i jestem pewien, że wywołuję większy strach niż ty mnie”.

Robotnicy spoważnieli. Jeden z nich odsłonił głowę. Wtedy ktoś zapytał: „A co sądzisz o komunistach?”

„Myślę, że oni, podobnie jak socjaliści, są zwiedzeni”.

„Ale my też jesteśmy komunistami!”

— Tym lepiej dla mnie, bo jest już pierwsza, a ja nie mam nic do jedzenia. Ponieważ ja też jestem komunistą, urządzę bankiet z posiłkiem, który niesiecie”.

Komuniści się śmiali. W tym czasie dotarli już do celu i serdecznie pożegnali młodego cudzoziemskiego księdza, ale zanim pociąg ruszył, jeden z nich wrócił z torebką czekoladek dla gościa, który tak uroczo ich podbudował. Chociaż nie możemy wiedzieć, jak głęboko jego słowa mogły przeniknąć do serc tych radykałów, kilku z nich zdjęło kapelusze, gdy bezpretensjonalny apostoł nadal trzymał krzyż przed ich oczami.

Trzy bolesne operacje

Dolegliwość żołądkowa, która tak niepokoiła Ojca Pro przez tyle lat, stała się bardzo poważna. Jego niezdolność do zjedzenia wystarczającej ilości pożywienia wkrótce odbiła się na wyglądzie fizycznym nowo wyświęconego księdza. Wyglądał na niedożywionego, a jego twarz była strasznie ściągnięta. Zaledwie trzy miesiące po święceniach Padre Miguel został zamknięty w sanatorium. Upokarzająca rutyna badań, konsultacji lekarskich, diety i leków za lekami trwała sześć długich miesięcy. Na. w końcu lekarze wymyślili jedyną możliwą alternatywę – interwencję chirurgiczną. Jeśli nie zoperują, młody ksiądz umrze. Nie było też żadnej gwarancji, że operacja go wyleczy. Pierwsza operacja zakończyła się niepowodzeniem.

Podczas rekonwalescencji po operacji w szpitalu Saint Remi w Brukseli otrzymał wiadomość, że zmarła jego ukochana mama. To była najsmutniejsza wiadomość w jego życiu. Słysząc to, był tak oszołomiony, że nie uronił łzy; tylko słuchał. Po chwili powiedział: „Ona jest już w niebie; stamtąd mnie widzi, błogosławi mi i troszczy się o mnie; stamtąd będzie lepiej nade mną czuwała... Później, w nocy, kiedy był sam, łzy płynęły strumieniami.

Jak najszybciej trzeba było zaplanować kolejną operację. Tym razem lekarze poinformowali go, że nie mogą ryzykować znieczulenia. Ojciec Pro nie okazywał oznak konsternacji; prosił jedynie, aby w razie potrzeby pozwolono mu przeczytać jego książkę o prawie kanonicznym, podczas gdy oni będą robić wszystko, co uznają za konieczne. A więc na salę operacyjną wszedł ten niezwykły pacjent ze swoją książką o prawie kanonicznym! Kiedy chirurdzy przecinali i szyli jego ciało, studiował swoje lekcje, nie wykazując żadnych oznak rozdzierającego bólu, który musiał znosić. To był Miguel Pro!

Po tym wszystkim można by pomyśleć, że problem zostałby rozwiązany; ale nie, trzecia i ostatnia operacja została uznana za konieczną ze względu na słabe wyniki drugiej. Ten ostatni był jednak bardziej udany i nieco złagodził ból.

Powrót do domu przez Lourdes

Po okresie rekonwalescencji w hospicjum na Riwierze Francuskiej Miguel Agustin Pro otrzymał wiadomość, że ma wrócić do ojczyzny. Jego przełożeni uważali, że to, czego nie udało się osiągnąć dzięki lekarstwom i operacjom, może zrobić znajomy widok jego rodzinnej ziemi i bliskich. A jeśli nie, to przynajmniej bohaterski młody ksiądz będzie miał pociechę umierania w domu z rodziną u boku. Ale przed wyjazdem do Meksyku miał odwiedzić słynne sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na koszt zaprzyjaźnionego księdza, który miał nadzieję, że tam w cudownej wodzie zostanie uzdrowiony. O swojej wizycie w grocie powiedział: „Tego, czego się tu doświadcza, nie da się opisać. To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. O dziewiątej odprawiłem Mszę… Spędziłem godzinę w grocie… Płakałem jak małe dziecko”.

Ścigany ksiądz

Ojciec Miguel Agustin Pro miał wkroczyć w ostatnią fazę swojego krótkiego, ale heroicznego życia. W tym momencie tej historii można by pomyśleć, że biedny młody padre ma teraz wrócić do domu, do swojej rodziny i umrzeć powolną, bolesną śmiercią, która została mu przeznaczona z powodu nieuleczalnej choroby. Nawet gdyby tak było, jego biografia nadal byłaby źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy chcą być świętymi. Ale w tym momencie dopiero zaczynamy jego historię. Chociaż jego czas na świecie jest coraz krótszy, w ciągu piętnastu miesięcy, które mu pozostały, wykona dzieło życia. I kiedy, o dziwo, oddał się wspaniałemu apostolatowi, dolegliwość żołądkowa, która powoli trawiła go przez ostatnie osiem lat, zdawała się całkowicie ustąpić.

7 lipca 1926 roku powracający do domu inwalida jezuita po raz pierwszy od dwunastu lat postawił stopę na ojczystej ziemi. Już sam jego przyjazd do kraju, w czasie deportacji lub więzień księży i ​​braci należących do zakonów, był wyraźnym przejawem Bożej Opatrzności. W urzędzie celnym nikt nawet nie pytał, kim on jest; nikt nie poprosił go o paszport, nikt nawet nie sprawdził jego bagażu. W mgnieniu oka znalazł się bezpiecznie w drodze do Mexico City.

Minęło dużo czasu, odkąd nasz meksykański apostoł rozpoczął swoje długie wygnanie ze stacji Guadalajara. To był ostatni raz, kiedy widział swoją ukochaną matkę Józefę. Kiedy pędził przez kraj pociągiem do stolicy, w której obecnie mieszkała jego rodzina, musiało być mu bardzo trudno powstrzymać łzy. Jego powrót do domu nie byłby taki sam bez Mamacitygo powitać. Z emocjami przeciwnymi, ale nie sprzecznymi, cała rodzina, która pozostała, mieszała łzy radości i smutku, gdy obejmowała swojego dawno zaginionego Miguela. Jego sędziwy ojciec miał trudności z wytłumaczeniem mu, że Humberto, młodszy brat Miguela, nie był tam, by go powitać, ponieważ był w więzieniu. Został aresztowany za swoją religijną gorliwość w odgrywaniu aktywnej roli w dwóch katolickich organizacjach świeckich, które otwarcie krytykowały okropną politykę rządu. Jednak ojciec Pro był szczęśliwy, gdy dowiedział się, że wkrótce zostanie zwolniony.

Cugle władzy w Meksyku przeszły w 1924 roku od antyklerykalnego Obregona do jego kumpla, antyklerykalnego Callesa. W momencie przybycia Padre Pro stosunki między Kościołem a państwem były bardzo złe. Ale w ciągu zaledwie trzech tygodni, wraz z nowym rozkazem wydanym przez Callesa, który zniósł wszelkie publiczne nabożeństwa, stało się to niemożliwe.

Typowa niesekciarska encyklopedia w swoim szkicu biograficznym Plutarco Callesa stwierdza jedynie, że popadł on w konflikt z władzami rzymskokatolickimi w sprawie prawa państwa do posiadania i używania majątku kościelnego, który nie jest używany przez Kościół. Nie trzeba dodawać, że żadne państwo nie ma takiego prawa. Ale to nie jest rzetelna analiza kryzysu, w wyniku którego rozstrzelano stu sześćdziesięciu księży. Calles nie tylko chciał, aby rząd posiadał nieużywaną ziemię kościelną, ale całą ziemię kościelną, w tym kościołyna takiej ziemi. Od 31 lipca 1926 roku tym nowym dekretem kazano duchowieństwu zrezygnować lub wyjść. Państwo pozwoliłoby proboszczom nadal korzystać z kościołów do udzielania sakramentów, ale Kościół nie byłby już ich właścicielem. Odtąd nawet kazania musiałyby być zgodne z wymaganiami rządu. Ponadto żadne katolickie nabożeństwa dla dzieci, takie jak procesje, parady itp., Nie mogły odbywać się poza kościołami. W rzeczywistości zakonnikom zakazano nawet noszenia habitów lub jakiegokolwiek stroju duchownego poza terenem kościoła. (Prawo to obowiązuje do dziś).

Ale to nie wszystko. Każdy zakon został rozwiązany. Wszystkie szkoły katolickie zostały zsekularyzowane, co w efekcie oznacza, że ​​stały się ateistyczne; w nich nie tolerowano żadnej wzmianki o Bogu. Krucyfiksy zostały zerwane ze ścian, a posągi zniszczone. Następnie, aby powstrzymać wszelką „katolicką propagandę”, zajęto wszystkie drukarnie religijne. Ojciec Pro nie mógł wybrać lepszego momentu na powrót do domu.

Rosyjski ambasador Stanislas Pesthovsky zapewnił Callesa, że ​​jego antyklerykalna polityka jest całkowicie zgodna z komunistycznymi procedurami i życzył mu powodzenia. Ponadto, zgodnie z komunistycznymi metodami inwigilacji, pro-czerwony dyktator zatrudnił dziesięć tysięcy agentów rządowych, z których prawie wszyscy byli obcokrajowcami, do przeszukiwania kraju i upewniania się, że nowe prawa są przestrzegane. Skąd taki zubożały naród ma pieniądze na opłacenie gestapo chuliganów, pozostaje tajemnicą.

Najbardziej obciążający dla naszego kraju jest fakt, że Waszyngton sprzedawał broń „na kredyt” generałowi Obregonowi, bez której ani on, ani Calles nie byliby w stanie utrzymać swoich krwawych kampanii. Równie dziwny jest fakt, że amerykańska prasa nigdy nie przekazała Amerykanom wiadomości o tym, co naprawdę dzieje się w sąsiedniej Republice. Will Rogers, słynny humorysta, podróżował po Meksyku w szczytowym okresie terroru Callesa jako honorowy gość rządu. On także przyłączył się do zmowy milczenia i po powrocie do Stanów Zjednoczonych nic nie powiedział .

Biskupi Meksyku, dowiedziawszy się, że ich kościoły mają zostać skonfiskowane, po konsultacji z papieżem Piusem XI, postanowili w proteście porzucić wszystkie kościoły i pozostawić je pod opieką ludu, zamiast pozwolić duchowieństwu stać się marionetki państwa. To był mądry środek. Uważali, że puste kościoły jeszcze bardziej rozpalą w ludziach niechęć do rządu. W ten sposób rząd „proletariatu” upadłby bez poparcia „proletariatu”. Przykro mi to mówić, ale nie zawsze tak było.

Jednak ludzie próbowali własnych środków, aby zmusić państwo do wyrzeczenia się. Organizowano różnego rodzaju bojkoty. Uciskani obywatele przestali bywać w teatrach i kinach. Ludzie wycofywali pieniądze z banków, z których większość popierała reżim. Nawet na rynku bojkot był głęboko odczuwany przez te firmy, które wspierały rząd. Chociaż strategia ta była niezwykle skuteczna w osłabianiu gospodarki despotycznych przemysłowców, to jednak antyklerykalizm trwał nadal. Wydawało się, że im bardziej ludzie stawiali opór, tym bardziej nieugięty stawał się okrutny Calles.

Biskupi nie nakazali księżom natychmiastowego opuszczenia kościołów. Pomiędzy ogłoszeniem środka a faktycznym opróżnieniem tabernakulum miała nastąpić przerwa wynosząca trzy tygodnie. Okres przejściowy miał dać wiernym czas na przygotowanie się na nadchodzące próby i na spowiedź.

Działania te zostały podjęte niemal natychmiast po powrocie Ojca Pro; więc prawie bez odpoczynku, rekonwalescencja padre oddał się najbardziej mozolnemu apostolatowi. Praktycznie cały dzień spędzał w konfesjonale w miejscowym kościele jezuitów, pocieszając, doradzając, napominając i rozgrzeszając, od piątej rano do jedenastej, a potem znowu od trzeciej trzydzieści po południu do ósmej wieczorem. Ponadto udzielał instrukcji i kazań oraz przyjmował gości, którzy chcieli skonsultować się z nim w sprawie problemów małżeńskich i innych trudności przed datą zamknięcia. Ze wszystkich jego obowiązków gehenna w konfesjonale była najbardziej obciążająca dla jego słabego organizmu. Dwukrotnie zemdlał i trzeba było go wynieść. Ale gdy tylko ożył, wrócił do swojego pluszaka, aby zrobić to, co może zrobić tylko ksiądz.

Potem nadszedł dzień smutku, którego żaden z wiernych w Meksyku nigdy nie zapomni. Było to 31 lipca 1926 r. W tym dniu po raz ostatni miała być odprawiona publicznie Msza św. Każdy śpieszył się do swojej parafii, aby otrzymać Życie swojej duszy w Komunii Świętej. To był ostatni raz, kiedy Padre Pro odprawił Mszę w kościele. Odtąd Kościół w Meksyku będzie działał w podziemiu. Lub, jak ujął to pewien autor, „starożytny kościół w katakumbach został odnowiony w nowoczesnej zachodniej republice”. A Meksyk wyda wielu męczenników.

Podczas gdy dochodziło do strasznych męczeństw, padre Pro był zajęty organizowaniem „kontrrewolucji” w samym sercu stolicy. Najpierw założył w całym mieście „Stacje Eucharystyczne”. Były to domy rzetelnych katolików, do których chodził w taki a taki dzień, aby udzielać Komunii Świętej i być może odprawiać Mszę. Sam udzielał średnio trzystu Komunii dziennie. Zorganizował też trzystuosobową kompanię, która miała podróżować po mieście i na jego przedmieściach jako instruktorzy religijni. Wśród nich był jego brat Humberto, teraz zwolniony z więzienia. Dzięki temu pouczeniu młodzi i starzy zachowali żywą wiarę. Klasy te były również skutecznym substytutem szkół, które normalnie zapewniałyby religijną edukację dzieci.

Również osoby świeckie nieustannie rozdawały religijne ulotki i ulotki lub wyklejały je w oknach. Choć drukarnie zamknięto, a ich katolickich właścicieli uwięziono, materiały religijne jakimś cudem wciąż się pojawiały. Oczywiście Ojciec Pro był w centrum tego pisanego apostolatu. Był kimś, kogo można by nazwać „działaczem kontemplacyjnym”. Modlił się, ale zawsze wydawał się być w pracy. Gorliwego padre nigdy nie można było znaleźć bez pokaźnego zapasu ulotek religijnych do dystrybucji. Pewnego razu został aresztowany w związku z podejrzeniem, a gdy radiowóz jechał do kwatery głównej, potajemnie wyrzucał przez okno paczki ulotek, jednocześnie wdając się w intymną rozmowę z niczego niepodejrzewającym kierowcą. Innym razem szedł z jednego końca tramwaju na drugi, żeby pasażerowie mogli przeczytać antyrządową naklejkę, którą sam przykleił na plecach płaszcza. Podczas przesłuchania odgrywał rolę ofiary praktycznego żartu.

Były dwa przypadki, kiedy Padre Pro został faktycznie uwięziony na podstawie podejrzeń. Oczywiście nie został uznany za księdza, bo nosił ubranie robotnicze; w przeciwnym razie zostałby stracony lub wygnany. Zapewnił sobie pierwsze zwolnienie, ujawniając blizny pooperacyjne na brzuchu i wzbudzając w ten sposób współczucie strażników więziennych. Drugie wydanie zostało osiągnięte z większym trudem. Wyglądało na to, że on i sześciu innych mężczyzn zostało wtrąconych do więzienia w związku z wystrzeleniem sześciuset balonów, które spadły na miasto tysiące ulotek religijnych. Kiedy mężczyźni byli przetrzymywani, strażnik więzienny sarkastycznie poinformował ich, że Miguel Agustin zamierza odprawić mszę następnego ranka. Ojciec Pro przełknął ślinę, ale szybko odparł: „Jestem Miguel Agustin, ale istnieje takie samo prawdopodobieństwo, że jutro odprawię mszę, jak i będę spał dziś wieczorem na materacu”.

Strażnik więzienny musiał bawić się imieniem Pro , myśląc, że być może jest to meksykańskie słowo oznaczające „kapłana” ( presbitero ), które często było skracane do „Prbo”. Przyszły męczennik nie bał się śmierci, ale po prostu wykorzystywał swój spryt w mowie, aby wydostać się z niebezpiecznych sytuacji. Nigdy nie zaprzeczył, że jest księdzem, bo nikt go o to nie pytał. Po spędzeniu zimnej nocy na zewnątrz na cementowym patio, odmawianiu różańca i śpiewaniu hymnów, więźniowie zostali uwolnieni.

Nasz bohater miał wiele innych „bliskich wezwań”. Jest coś w tych wąskich ucieczkach Ojca Pro przed prawem, co każe myśleć, że był wyszkolonym prywatnym detektywem. Jego spokój w obliczu niebezpieczeństwa mógł być wręcz komiczny. Następujące wydarzenia pochodzą z jego „Relacji”, napisanych do jego Prowincjała. Pewnego razu miał odprawić mszę o świcie w pewnym domu w mieście. Kiedy przybył do rezydencji, zobaczył dwóch policjantów stojących przed drzwiami wejściowymi. Narracja toczy się dalej:

„Tym razem jestem w zupie” — powiedziałem sobie. Wejście do środka wiązało się z dużym ryzykiem. Ale nie oznaczało ustąpić miejsca strachowi; pozostawienie na pastwę losu wiernych, którzy mnie oczekiwali, było moim zdaniem haniebne. Zebrałem się w sobie i poszedłem prosto do żandarmów. Z poważną miną zapisałem w zeszycie numer domu. Potem rozpiąłem płaszcz, jakbym pokazywał je odznaką SB i powiedziałem z przekonaniem:

„Tutaj dzieje się coś podejrzanego!…” Zasalutowali mi żołniersko i przepuścili, przekonani, że jestem agentem SB i że naprawdę pokazałem im odznakę, którą noszą. Pobiegłem na górę, mówiąc sobie: „Teraz dzieje się tu coś podejrzanego!”

Kiedy przerażeni ludzie zobaczyli swojego padre, nie mogli w to uwierzyć i chcieli go ukryć w jakiejś szafie. Ojciec Pro powiedział im, że msza nie będzie niebezpieczna, ale nie mógł ich przekonać. „Nie moglibyśmy być bardziej bezpieczni”, argumentował, „żandarmi pilnują nas na zewnątrz!” Jednak nastrój zgromadzenia zwyciężył i Tajny Agent Pro wyszedł tak, jak wszedł, nie bez otrzymania przystojnego pozdrowienia od dwóch żandarmów.

Był też czas, kiedy wymknął się dwóm szpiegom, którzy czekali na niego po rekolekcjach, które zorganizował dla pracowników rządowych.

„Zauważyłem dwie osoby wpatrujące się we mnie; czekali na mnie na rogu ulicy. Od razu zrozumiałem, że to byli szpiedzy. Powiedziałem sobie: „Tym razem, chłopcze, pożegnaj się ze swoją skórą”. Ale przypomniałem sobie starą piłę – „Dwa razy daje, kto pierwszy daje”. Podszedłem do nich i poprosiłem o mecz.

„Można je kupić w sklepie” — odpowiedzieli.

„Wyszedłem; podążali za mną. Czy był to czysty przypadek? Skręciłem w jednym kierunku, potem w drugim; robią to, co ja. 'Moja ciocia!' Powiedziałem sobie: „Gdybym tylko miał swój rower! Tym razem na pewno coś się wydarzy! wziąłem taksówkę; oni też. Mój kierowca na szczęście był katolikiem. Widząc, w jakiej jestem tarapatach, oddał się do mojej dyspozycji.

„«Słuchaj, mój synu», powiedziałem do niego. „kiedy dojdziesz do rogu ulicy, zwolnij; wyskoczę. Idziesz dalej, jakbyś nie zauważył.

„Włożyłem czapkę do kieszeni, rozpiąłem czarną kamizelkę, ukazując zamiast niej białą koszulę i skoczyłem. Kilka szybkich sekund później obaj minęli się tak blisko, że podrapali mnie swoim błotnikiem. Z pewnością mnie widzieli, ale nie przyszło im do głowy, że to ja byłem tym, którego szukali”.

Innym razem, gdy zorientował się, że jest śledzony przez dwóch agentów, skręcił za róg i zauważył młodą katoliczkę, którą znał z kościoła. Mrugnięciem oka zaalarmował ją o swoim kłopotliwym położeniu, wziął ją pod ramię i dwaj „kochankowie” odeszli ramię w ramię tuż obok policji, która nigdy nie podejrzewała, że ​​„flirtujący” caballero jest księdzem, którego ścigają .

Przez cały czas, gdy Padre Pro tak gorliwie troszczył się o duchowe potrzeby swojej trzody, udawało mu się również, tak jak przed nim jego dobra matka, opiekować się biednymi. Chociaż rzadko miał centa w kieszeni, często nawet bez jego prośby bogatsi ludzie dawali mu pewną sumę pieniędzy, aby mógł pomóc potrzebującej rodzinie… a zbiegły apostoł miał ich całkiem niezłą listę. W październiku, na miesiąc przed egzekucją, opłacał czynsz dla dziewięćdziesięciu sześciu dotkniętych ubóstwem rodzin, a poza tym utrzymywał znaczną liczbę.

Po sześciu miesiącach nieustannej działalności apostolskiej policja namierzyła księdza, który dobrymi owocami swojej kapłańskiej pracy wywraca stolicę do góry nogami. Wydano oficjalny nakaz aresztowania Padre Pro – wroga publicznego numero uno! Temu księdzu, rozumował Calles, po prostu nie można pozwolić na wolność, w przeciwnym razie wkrótce podbije całe miasto. Ze względu na zwięzłość będziemy musieli pominąć wiele faktów dotyczących licznych apostolatów dobrego ojca. Ale do czasu wydania tego nakazu zorganizował ponad trzystu aktywnych „oporników” i prowadził rekolekcje dla nauczycieli, szoferów, a nawet pracowników rządowych. Możesz zobaczyć, dlaczego musiał się go pozbyć.

Byłem w więzieniu, a odwiedziliście mnie

Jednym z ulubionych zajęć „wroga publicznego numer jeden” było odwiedzanie uwięzionych za wiarę. W chłopskim stroju i szorstkim, „niekapłańskim” sposobie bycia – którego nabrał podczas pracy w kopalni i mógł włączać się lub wyłączać do woli – z łatwością zdobywał przepustki, by przynosić jakieś smakołyki na zaspokojenie głodu, a jednocześnie czas złagodzić samotność uwięzionych. Na temat tych wizyt napisał kiedyś: „Gdyby dozorcy wiedzieli, jakim jestem ptakiem, zostałbym schwytany już trzy miesiące temu”. Święta zuchwałość naszego bohatera jest tym bardziej zdumiewająca, gdy weźmie się pod uwagę, że ten „prosty robotnik”, który spokojnie wchodzi i wychodzi z więziennych cel, udając bliskiego przyjaciela więźniów, ma na swoim koncie list gończy .

Ostatnie dni

Wkraczamy teraz w ostatni miesiąc życia Ojca Miguela Pro. Jest listopad 1927 roku.

Często Nasz Pan daje Swoim świętym przeczucie, że wkrótce opadnie kurtyna ich ziemskiej pielgrzymki. Już we wrześniu, kiedy rozpoczynał Mszę św. w intencji wspólnoty sióstr, poprosił anielską trzodę o modlitwę, aby Bóg przyjął jego życie jako ofiarę za księży i ​​za dobro Kościoła meksykańskiego. Jedna z obecnych zakonnic zauważyła, że ​​podczas Mszy był całkowicie wzruszony i skąpany we łzach przez cały czas śpiewania. Pod koniec Najświętszej Ofiary powiedział do kogoś ze wspólnoty: „Nie wiem, czy to tylko wyobraźnia, czy rzeczywiście się wydarzyło; ale czuję wyraźnie, że nasz Pan najwyraźniej przyjął moją ofiarę”. Niemal można było zobaczyć jego matkę uśmiechającą się do niego z Nieba i powtarzającą słowa, które mu odpowiedziała, gdy był małym chłopcem: „Niech Bóg cię wysłucha, dziecko.

Jesienią 1927 r. generał Alvaro Obregon walczył o reelekcję. Jak wspomniano wcześniej, pełnił urząd prezydenta jeszcze przed Callesem. Teraz, gdy kadencja tego ostatniego dobiegała końca, ponownie poparł swojego kumpla i poprzednika. Wygląda na to, że obaj tyrani zgodzili się na skokową politykę wzajemnego wsparcia, aby utrzymać się przy władzy. Następnie, w geście pożegnania, potwór Calles zintensyfikował prześladowania Kościoła do najkrwawszych wyżyn. Pewnego tygodnia w październiku przerażeni Meksykanie widzieli, jak zamordowano trzystu wiernych za publiczne wyznawanie religii katolickiej.

Mówię, że Calles był potworem. Kiedyś otwarcie się przechwalał: „Osobiście nienawidzę Chrystusa!” Wypowiadał jeszcze gorsze bluźnierstwa, których nie powinno się drukować. A jednak niektórzy ludzie będą się śmiać, gdy spróbujesz im powiedzieć, że istnieje prawdziwy spisek przeciwko Kościołowi katolickiemu.

13 listopada, gdy Obregon i kilku przyjaciół jechali na walki byków, obok cadillaca generała nagle zatrzymał się samochód z czterema mężczyznami. Jeden z mężczyzn rzucił domowej roboty bombę na pojazd urzędnika. Padły też strzały. Eksplozja roztrzaskała szyby Cadillaca, ale nikt nie został poważnie ranny. Trzech z czterech napastników zostało schwytanych. Jeden z trzech został śmiertelnie ranny przez ogień powrotny. Jednak podczas śledztwa odkryto, że samochód napastników zaledwie trzy tygodnie przed atakiem był własnością kogoś o nazwisku Humberto Pro .

Kiedy usłyszeli tę historię, Miguel i jego dwaj bracia natychmiast ukryli się. Ponieważ nazwiska Padre Pro i Humberto znajdowały się już na liście zakazów, to ostatnie wydarzenie, którego byli całkowicie niewinni, uniemożliwiłoby im publiczne występowanie. Za radą ukryli się w domu Marii Valdes. Senora Valdes miała zaszczyt opiekować się braćmi. Ona i jej słudzy zeznali o bardzo niezwykłym zjawisku, którego byli świadkami, uczestnicząc w przyszłej Mszy męczeńskiej w jej domu. Jak mówi Dona Valdes: „W momencie Podniesienia zobaczyłem Ojca Miguela pozornie przemienionego w białą sylwetkę i wyraźnie uniesionego ponad poziom podłogi . Uświadomiłem sobie wielkie szczęście…”

Po intensywnych przesłuchaniach i groźbach policja ustaliła miejsce pobytu uciekinierów. O czwartej nad ranem wtargnęli do domu i zastali trzech braci mocno śpiących. Zbudził ich okrzyk „Nie ruszaj się, jesteś aresztowany!” Myśląc, że zostanie zastrzelony na miejscu, Humberto powiedział: „Chcę iść do spowiedzi”. Policjant odmówił pozwolenia, ale okazał się bezsilny, by wyegzekwować swoją decyzję, kiedy Padre Miguel spokojnie zabrał brata do prywatnego pokoju, aby go rozgrzeszyć. Robert również się przyznał. Następnie triumfalnie eskortowano ich – jak zdobycz – na stację i natychmiast osadzono w więzieniu.

Niektórym reporterom pozwolono przesłuchać ojca Pro w obecności funkcjonariusza policji:

„Jesteś księdzem?” – pytali go.

„Tak, proszę pana, księdza jezuity… Nie chcę składać żadnych oświadczeń. Powiem tylko, że jestem wdzięczny za uwagę okazaną mi przez tych, którzy mnie aresztowali. Jestem absolutnie niewinny w tej sprawie, ponieważ wierzę we właściwy porządek. Jestem całkowicie spokojny i mam nadzieję, że zajaśnieje sprawiedliwość. Wypieram się jednoznacznie, że brałem udział w spisku”.

Humberto Pro również protestował przeciwko własnej niewinności. Wszyscy wiedzieli, że zawodowcy nie byli zdolni do takiego ataku. Nawet sam Obregon stanowczo przyznał, że nie są winni. Co więcej, trzech napastników było już w areszcie. To pozostawiło tylko jednego na wolności. Spośród winnych, przystojny dwudziestoczteroletni biznesmen Luis Segura Vilchis, który pokojowo oddał się w ręce policji po usłyszeniu, że zawodowcy są podejrzani, zapewnił władze, że dobry padre i jego bracia nie mają nic do roboty z aferą.

Ale władze, a właściwie Calles, nie dbały o odpowiednie dowody. Miał swojego człowieka, Miguela Pro, i nie było mowy, żeby go puścił. Nawet zakaz zbliżania się wydany przez sędziego i wysłany na policję rano w dniu egzekucji męczenników został wygodnie zignorowany. Los tego jezuity był przesądzony… Musi umrzeć. „Nie chcę formularzy, ale czynu!” – wrzasnął na wpół oszalały dyktator, gdy Generalny Inspektor Policji Robert Cruz poradził mu, by pod pretekstem prawnym dał braciom Pro pozory procesu.

Tak więc, bez szans na rozprawę, czterech mężczyzn zostało skazanych na śmierć przed plutonem egzekucyjnym za próbę zamachu na nowego prezydenta. Dwóch mężczyzn było winnych i przyznało się do tego. A pozostali dwaj byli niewinni. Ale niesprawiedliwe wyroki muszą być wykonywane w pośpiechu, podczas gdy sumienie publiczne jest w stanie oszołomienia.

Korona Męczennika

Rankiem 23 listopada w drzwiach celi pojawił się strażnik i wezwał ojca Pro. Niepewny tego, co go czeka, dzielny syn św. Ignacego wstał z zabawy, w którą bawił się z innymi więźniami, uścisnął dłoń brata Roberta, po czym zwracając się do pozostałych więźniów, wykrzyknął: spotykamy się w niebie!”

Policjant, który go wyprowadził, był pełen wyrzutów sumienia z powodu całej sprawy i prosił swojego podopiecznego o wybaczenie udziału w tej niesprawiedliwości. Ojciec Pro, który teraz łatwo odgadł swój los, objął oficera i powiedział: „Nie tylko ci przebaczam, ale jestem ci wdzięczny i będę się za ciebie modlił”.

Trzydziestosześcioletniego jezuitę wyprowadzono na strzelnicę. Wciąż mrużył oczy, wyszedł z ciemnej celi na poranne światło. Ale z zarysów przed sobą widział, gdzie się znajduje.

Major zapytał go rzeczowo, czy chce wyrazić ostatnią wolę. Pokorny padre stanowczo odpowiedział: „Pozwól mi się modlić”. Następnie święty kapłan ukląkł, zupełnie nieświadomy faktu, że był na filmie i że jego zdjęcie było wielokrotnie pstrykane. Bardzo powoli pobłogosławił się po raz ostatni, ucałował krucyfiks, który trzymał mocno w prawej ręce, a lewą ręką ściskając różaniec, skrzyżował ręce na piersi. W tej pozycji poruszał ustami w niesłyszalnej modlitwie.

„Co za fanatyzm!” — pomyśleli oficerowie. „Dlaczego ci głupi księża po prostu się nie poddadzą i nie pozwolą państwu kierować ich małymi kościołami? Wtedy nie musieliby tak umierać. Ale nie, oni muszą łamać prawo!”

Tak, niewierni kaci, oni muszą łamać wasze prawo, aby uszanować wyższe prawo, według którego sami będziecie sądzeni… Prawo Boga Wszechmogącego!

Wtedy więzień odrzucił opaskę, wyprostował się i spokojnie powiedział: „Panie, Ty wiesz, że jestem niewinny”. Jako ostatni gest kapłański podniósł konsekrowaną rękę i uczynił nią znak krzyża nad widzami. Następnie, zwracając się do tych, którzy mieli go zabić, powiedział: „Niech Bóg się nad wami zlituje. Niech Bóg Cię błogosławi."

Następnie energicznie podszedł do ściany, stanął twarzą do karabinów, wyciągnął ręce tak, by doskonale przypominać Ukrzyżowanego, i wykrzyknął: „Z całego serca przebaczam moim wrogom!” Tuż przed tym, jak rozległ się rozkaz strzelania, cicho, choć nie prowokująco, wypowiedział nieśmiertelny wytrysk meksykańskich męczenników, Viva Cristo Rey! Zabrzmiały działa i krzyżowa postać największego współczesnego bohatera narodu padła martwa, podziurawiona kulami. Aby upewnić się, że ofiara już nie żyje, jakiś współczesny centurion oddał strzał z bliskiej odległości w głowę męczennika… tak dla pewności.

Humberto Pro został również stracony wraz z Luisem Segurą i jego wspólnikiem Antonio Tirado. Roberto Pro został zwolniony, ale wraz z ojcem i siostrą został zesłany na wygnanie.

Ana Maria Pro była jedyną osobą z rodziny obecną podczas egzekucji jej braci. Chociaż wielokrotnie próbowała dostać się do więzienia, aby się z nimi zobaczyć, została brutalnie wypchnięta na zewnątrz. Kiedy usłyszała strzały, mogła tylko stanąć za płotem i płakać, jak Matka Boża pod Krzyżem.

Apostoł i Anioł

Setki widzów uklękło na drodze, gdy szczątki męczenników przejeżdżały karetką w drodze do szpitala. Kiedy ciała zostały wystawione na widok, Ana Maria jako pierwsza oddała im cześć. Przed szpitalem natychmiast zebrały się tłumy żałobników. Nagle widziano starszego mężczyznę, ojca męczenników, wchodzącego po schodach szpitala i słyszanego mruczącego do siebie: „ Donde, donde estan mis hijos? Quiero verlos. ” („Gdzie, gdzie są moi synowie? Chcę ich zobaczyć.”)

Pochylając się nad zimnymi szczątkami syna kapłana, zrozpaczony ojciec przycisnął czule usta do milczącej twarzy i umoczył chusteczkę we krwi, która wciąż płynęła z jego rany na głowie. Następnie podszedł do dzielnego Humberta i pochyliwszy się nad nim, również go pocałował. Ana Maria nie mogła już dłużej kontrolować swojego smutku i rzucając się w ramiona ojca, rozpłakała się żałośnie. Odczepiwszy się od niej, spojrzał czule na swoje delikatne dziecko, bo tak mu się teraz ukazała, i powiedział z łagodnym potwierdzeniem: „ Nada de llorar, hija mia. ” („Nie ma nad czym płakać, moje dziecko”).

Tej nocy ciała zabrano do domu Pro, gdzie kolejki żałobników czekały, nawet na ulicy, aby złożyć wyrazy szacunku. Don Miguel samotnie klęczał godzinami między trumnami, z rozpostartymi ramionami i jedną ręką spoczywającą na każdym zwłokach. W jego sercu nie było goryczy, jak można było się spodziewać. Raczej roztaczał wokół siebie aurę spokojnej rezygnacji. „Michael był apostołem” — zauważył łagodnie — „a Humberto był aniołem”.

Następnego dnia kondukt pogrzebowy powiększył się o trzydzieści tysięcy ludzi . Gdy jechali w milczeniu, kwiaty były rozrzucane przed ścieżką męczenników i spadały z setek balkonów. Potem rozpoczęło się śpiewanie. Wkrótce tysiące go podniosły. A grzmiący ryk, który wstrząsnął stolicą w dniu pochówku ukochanego Padre Pro, wkrótce odbił się echem w całym Meksyku:

„Niech żyją męczennicy! Niech żyje duchowieństwo meksykańskie! Niech żyje religia katolicka! Niech żyją nasi biskupi i księża! Niech żyje Papież! Panie, jeśli chcesz męczenników, oto nasza krew!”