booked.net


banner nowy wersja 2

Dziewica Orleańska Św. Joanna d'Arc Patronka żołnierzy i Francji

Dziewica Orleańska Św. Joanna d'Arc Patronka żołnierzy i Francji

Nikt by nie przypuszczał, że pewnego dnia pomoże Francuzom poprowadzić wiele zwycięstw i zapewnić koronację Delfinowi (prawowitemu następcy tronu Francji) na króla.

Dorastając, Joan wiodła typowe życie; przędła wełnę i pomagała zbierać żniwa. Od czasu do czasu spotykała żołnierzy z wojny między Francją a Anglią, gdy palili kościół lub próbowali zarekwirować bydło.

Kiedy Joanna miała około 13 lat, zaczęła słyszeć głosy św. Michała Archanioła, św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty z Antiochii. Na początku mówili jej tylko, żeby prowadziła cnotliwe życie.

Stopniowo przychodzili coraz częściej i w końcu powiedzieli jej, że mają dla niej misję od Boga. Jej misją było ocalenie Francji i pomoc w koronacji Delfina na króla w Reims. Kiedy Joan zapytała, jak ona, wieśniaczka, mogłaby to zrobić, jej Głosy odpowiedziały, że Bóg będzie z nią.

Dziewica Orleanu

W wieku około 16 lat Joan kazała kuzynowi zabrać ją do Vaucouleurs, gdzie zwróciła się do lokalnego lorda Roberta de Baudricourt o pozwolenie na wizytę na francuskim dworze królewskim w Chinon.

Początkowo Baudricourt odmówił, jednak zmienił zdanie po tym, jak poprawnie przewidziała odwrót militarny w bitwie pod Rouvray pod Orleanem. Wierzył, że mogła to zobaczyć jedynie dzięki Boskiemu objawieniu.

Boudricourt eskortował Joannę przez terytorium wroga do Chinon, gdzie rezydował Delfin Karol VII. Dla własnego bezpieczeństwa poproszono ją o przebranie się za żołnierza. Będąc w Chinon, spotkała się prywatnie z Charlesem i zdobyła jego zaufanie.

Obawiając się, że wróg może wypaczyć jej twierdzenie o wykonywaniu dzieła Bożego i nazwać ją czarodziejką, doradcy Delfina zasugerowali przeprowadzenie wywiadu, a także egzaminu teologicznego w celu zweryfikowania twierdzeń Joanny, na co Karol się zgodził.

W 1429 roku Karol wysłał ją do duchownych na uniwersytecie w Poitiers na badanie, gdzie stwierdził, że Joanna jest „nienagannego życia, dobrą chrześcijanką, posiadającą cnoty pokory, uczciwości i prostoty”. Zalecili jednak poddanie jej próbie poprzez zniesienie oblężenia Orleanu.

Cnotliwy Lider

Choć nie była dowódcą, Joanna poprowadziła armię do zdobycia wielu fortec wokół Orleanu, cały czas trzymając swój sztandar i zachęcając.

Podczas bitwy o twierdzę Les Tourelles została postrzelona strzałą między szyją a ramieniem. Wróciła jednak do walki, aby okazać wsparcie. Następnego dnia Anglicy opuścili Orlean i oblężenie dobiegło końca.

Ostatecznie Reims zostało odbite, a Delfin został oficjalnie koronowany na króla Francji. Joanna kontynuowała marsz z armią francuską do bitwy, a każda z nich zakończyła się zwycięstwem.

Po koronacji Karol stracił nerwy i zignorował ciągłe prośby Joanny o odzyskanie Paryża. Rok później 18-letnia Joanna została schwytana przez wojska burgundzkie. Było kilka prób jej uwolnienia, ale ostatecznie została sprzedana Anglikom.

Jej proces i śmierć

Mimo braku dowodów Joannę postawiono przed sądem za herezję i czary. Odmówiono jej doradcy prawnego, a trybunał składał się z całego duchowieństwa proangielskiego. Tym, którzy sprzeciwiali się procesowi, grożono śmiercią.

Joannie udało się uniknąć każdej teologicznej pułapki zastawionej na nią podczas procesu. Zaskoczyło to wielu, ponieważ była niepiśmienną wieśniaczką.

Jedną z najbardziej znanych wymian zdań było pytanie, czy wie, czy jest w łasce Bożej. Pułapka polegała na tym, że gdyby powiedziała tak lub nie, uznano by to albo za herezję, albo wyznanie winy. Joanna odpowiedziała:

„Jeśli nie jestem, niech Bóg mnie tam umieścił; a jeśli tak, niech mnie Bóg strzeże.

Pomimo braku dowodów przeciwko niej Joannę skazano na spalenie na stosie. 30 maja 1431 roku modliła się za swoich wrogów, zanim stanęła na stosie. Poprosiła, aby postawiono przed nią krzyż, a angielski żołnierz zrobił jej krzyż, który umieściła przed sukienką. Po jej śmierci prochy wrzucono do Sekwany, aby nie można było zebrać relikwii.

Dwadzieścia pięć lat później drugi proces kościelny unieważnił wcześniejszy wyrok i uznał Joannę za niewinną. W XVI wieku stała się symbolem Ligi Katolickiej, a w 1920 roku została kanonizowana przez papieża Benedykta XV.

Święta Joanna d'Arc, znana również jako Dziewica Orleanu, jest patronką żołnierzy i Francji. Jej święto przypada 30 maja.

Święta Joanno d'Arc, módl się za nami.

Modlitwa do św. Joanny d’Arc – O wiarę

W obliczu waszych wrogów, w obliczu prześladowań, szyderstw i wątpliwości zachowaliście niewzruszoną wiarę. Nawet w opuszczeniu, samotnie i bez przyjaciół, trwaliście mocno w wierze. Nawet gdy stałeś w obliczu własnej śmiertelności, trzymałeś się mocno swojej wiary.

Modlę się, abym była tak odważna w swoich przekonaniach jak Ty, św. Joanno. Proszę, abyście jechali ze mną w moich własnych bitwach. Pomóż mi pamiętać, że to, co wartościowe, można zdobyć, jeśli będę wytrwały. Pomóż mi trwać mocno w wierze. Pomóż mi uwierzyć w to, że potrafię działać dobrze i mądrze.

Amen.